top of page
YIN wprowadzenie_edited.jpg

The Yoga Alliance accredited teacher training course offers participants an introduction to Yoga Nidra. The 15-hour course will include elements of both theory and practice.

Kurs Wstęp do Yin Jogi stwarza przestrzeń do odkrywania praktyki Yin i kładzie duży nacisk na umiejętności nauczania, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że umiejętnie przekażesz tę praktykę swoim uczniom. Krótki kurs daje wspaniałą możliwość zgłębienia tej cudownej praktyki, która często nie jest zawarta w standardowym 200-godzinnym programie. To wprowadzenie do nauczania Yin jest przeznaczone dla nauczycieli jogi, którzy chcą poszerzyć i pogłębić ten styl jogi. 

 

Omówimy praktyczne elementy nauczania bezpiecznego i funkcjonalnego. Zgłębimy wiedzę o meridianach z Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, anatomii Yin oraz tego, w jaki sposób Yin i Yang mogą się wzajemnie uzupełniać. Dzięki tym podstawowym elementom będziesz w stanie przeprowadzić uczniów przez wszechstronne i świadome praktyki Yin.

Dominik Trznadel conducting a yin yoga teacher training

After completing the entire course, participants will receive a YA certificate and a script for practice.

Yin Joga

Yin joga to subtelna i cicha praktyka, będąca doskonałym uzupełnieniem bardziej dynamicznych praktyk Yang. Yin joga to styl jogi zakorzeniony w starożytnych zasadach yin i yang, skupia się na głębokim, pasywnym rozciąganiu tkanki łącznej ciała. Ta kontemplacyjna praktyka Yin Jogi stanowi przeciwwagę dla bardziej aktywnych stylów jogi Yang, takich jak Ashtanga czy Vinyasa.

Yin odżywia ciało i ducha, ale jest to również praktyka pełna wyzwań, miękka, ale jednocześnie intensywna. Elementy pracy z powięzią dodają fascynującego wymiaru, a tło Meridianów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej pozwala wejść głębiej w praktykę. 

Pomoce naukowe i wsparcie

Podczas tego szkolenia online będziesz w pełni wspierany, aby zapewnić pełne zaangażowanie, zrozumienie i kontakt z nauczycielem Dominikiem. Oto kilka skutecznych sposobów, w jakie będziesz wspierany przez cały kurs:

- zajęcia na żywo poprzez platformę Zoom

- komunikacja i wsparcie poprzez bezpośredni kontakt z nauczycielem na Facebooku lub WhatsApp w czasie trwającego kursu

- wspierające, wolne od osądów środowisko

Kurs został przystosowany do formatu w pełni online, dzięki czemu możesz zdobyć jeszcze wyższy poziom umiejętności pozwalających uczyć i praktykować yin jogę we własnym tempie. Szkolenia online oferują bezpieczny i wysoce skuteczny sposób dzielenia się wiedzą w bardziej przejrzysty i przystępny sposób.

Yin Joga Wprowadzenie okładka

(Uczestnicy otrzymają pocztą wydrukowany podręcznik z kursu Wstęp do Yin Jogi)​

Know Yourself

Get in touch with your true nature and deepest desires while better understanding the human experience using the tools of Yoga Nidra

Learn to teach Yoga Nidra

Step-by-step guidance, scripts and practice, as well as detailed practical techniques to help you become a Yoga Nidra teacher

Philosophy & science

Learn the philosophy, history, neuroscience, and physiology behind Yoga Nidra

IMG_0239a.JPG

Yoga Nidra - Introduction

- Teacher Training Course (15hrs) -

Yoga Nidra

 • The art of relaxation by Swami Satyananda

 • Yoga Nidra: History and Origin

 • Yoga Nidra in Tantra

 • Anatomy of Yoga Nidra

 • Yoga Nidra and the brain

 • Four brain states: Beta, Alpha, Theta, Delta

Yoga Nidra

 • The art of relaxation by Swami Satyananda

 • Yoga Nidra: History and Origin

 • Yoga Nidra in Tantra

 • Anatomy of Yoga Nidra

 • Yoga Nidra and the brain

 • Four brain states: Beta, Alpha, Theta, Delta

 • Yoga Nidra and visualization

 • Different levels of Yoga Nidra

 • Benefits of Yoga Nidra: Physical, mental and spiritual

 • Yoga Nidra as meditation

 • How to practice and teach Yoga Nidra

A09A2713A.jpg

Archetypy

YTT_2022-70b_edited.jpg

Sekwencje

Chińska Medycyna

Yin Yang Balans

This course is for anyone who:

Is willing to change negative habits to achieve a better and happier life

Strives to develop, regardless of whether they are a teacher or have any previous experience in yoga

Aims to learn how to conduct Yoga Nidra sessions individually or in groups

Wants to feel calm, release tension, stress and anxiety and improve their sleep

Needs to release emotional blockages and increase awareness on all levels

Dominik Trznadel Yin Yoga Instructor

Dominik Trznadel

MEET YOUR TEACHER

- Registered RYT500 and YACEP trainer at Yoga Alliance,

- The first trainer in Poland offering teacher courses and workshops in AcuYin, MyoYin, Meridian Nidra and Yin Yoga combined with Traditional Chinese Medicine,

- Member of the Yinspiration team founded by one of the most experienced Yin yoga teachers: Jo Phee,

- Jo Phee's assistant at numerous training courses around the world.

I cordially invite you to the Yoga Nidra teaching course, which I will conduct for you

Grafik kursu Online

Ten kurs oferuje wszystkie korzyści płynące z nauczania online, bez konieczności fizycznego przybycia do studia, za pośrednictwem Twojego tabletu/telefonu bądź komputera.

Wygoda, elastyczność i kompleksowy program nauczania, który przygotuje Cię do nauczania klas Yin.

Webinar na żywo

Planowane daty kursów online:

 • 28 - 30 Czerwca 2024

 • 18 - 20 Października 2024

 • 7 - 9 Luty 2025

 • 27 -29 Czerwca 2025

3 dniowy kurs nauczycielski online. Spotkania na żywo na Zoom.

Wykłady online obejmujące 2-miesięczny dostęp do nagrań. 

Obecność na żywo jest opcjonalna.

Każda sesja trwa 7.5 godziny, od 10:00 - 17.30.

W czasie spotkania odbędzie się przerwa.

Cena

Standardowa: 1999 zł  

Promocyjna Early Bird: 1499 zł*  

(*cena promocyjna ważna jest tylko przez ograniczony czas, w celu sprawdzenia zobacz poniższy grafik i kliknij na interesujący cię termin, aby dowiedzieć się szczegółów).

Dostępny plan płatności w ratach dla tych, którzy tego potrzebują. Proszę o e-mail: klaudyna@beyinyang.com

Masz pytania?

Sprawdź poniżej często zadawane pytania. Jeśli nadal chcesz się ze mną skontaktować, skontaktuj się ze mną:

Dominik: dominik@domyin.pl

Upcoming Events

Nadchodzące szkolenia z Jogi Yin

Najczęściej zadawane pytania

Przeczytaj często zadawane pytania, które zawierają odpowiedzi na temat 25-godzinnego kursu Wprowadzenie do Yin Jogi Online.

Czy mogę wziąć udział w kursie jeśli już wcześniej miałam/em szkolenie nauczycielskie z yin jogi?

Program szkolenia Yin jogi oferowany przez różne szkoły/instruktorów najprawdopodobniej nie będzie identyczny, a już zdecydowanie styl/ forma nauczania będzie się od siebie różnić. 

Jeśli brałeś/aś już udział w innym kursie Dominika, który zawierał w sobie element Yin, będzie to dla ciebie okazja do zgłębienia wiedzy. Dotychczas kursy, które zawierały w sobie szkolenie z Yin, takie jak AcuYin, MyoYin, TCM, Yin i Medytacja oraz Yin Yang Flow miały taki sam program Yin, jak kurs Wstęp do Yin Jogi. Od 2025 oferowane długie kursy (AcuYin, MyoYin, Yin i Medytacja oraz TCM) będą zawierały ogólny program yin jogi, która będzie się aplikować pod daną tematykę kursu. Od 2025, pełne 25 godzin szkolenia z Yin jogi będą oferowały tylko kursy Yin Yang Flow oraz Wstęp do Jogi Yin. 

Kiedy odbędzie się stacjonarny kurs?

Zachęcamy do obserwacji grafiku szkoleń na naszej stronie lub na fb: domyinjoga, aby być na bierząco z dodawanymi nowymi kursami.

Co się stanie jeśli opuszczę godziny szkoleniowe lub jeden dzień kursu?

Aby uzyskać certyfikat ukończenia kursu online, należy ukończyć każdy dzień szkolenia w sposób spełniający wymagania Yoga Alliance. Obecność na żywo w Zoomie jest opcjonalna. Jeśli nie możesz uczestniczyć we wszystkich częściach kursu, nie martw się, będziesz mieć dostęp do nagrań przez 2 miesiące.

Co jeśli w czasie kursu zachoruję ?

Wykłady online obejmujące 2-miesięczny dostęp do nagrań umożliwią Ci nadrobienie materiału w razie ewentualnej choroby. Obecność na żywo jest opcjonalna.

Jak otrzymam certyfikat po ukończeniu kursu?

Po ukończeniu całego kursu otrzymasz certyfikat Yoga Alliance e-mailem.

 • Czy muszę mieć doświadczenie w jodze, aby wziąć udział w kursie nauczycielskim?
  Aby wziąć udział w szkoleniu, nie musisz wcześniej uczestniczyć w szkoleniu nauczycielskim Yin Jogi ani w żadnym innym stylu jogi. Wskazane jest, aby mieć silną motywację do nauki Yin Jogi i dokładnie zapoznać się z programami tego kursu. Wskazane byłoby również wzięcie udziału w zajęciach lub warsztatach yin przed rozpoczęciem kursu nauczycielskiego, a także duże zainteresowanie jogą.
 • Is the course suitable for experienced people?
  Yes. It is best to familiarize yourself with the syllabus of each course.
 • Is the course suitable for beginners?
  Yes! You don't need to be able to do a handstand or the splits to qualify for yoga teacher training. You don't even have to be sociable or comfortable speaking in front of a group of people. Many people go through yoga teacher training with no intention of actually teaching yoga. These people simply want to deepen their own yoga practice. Other people want to teach but need help gaining the confidence and experience to be at the top of the class. Yoga teacher training gives students plenty of practice teaching yoga classes. My training provides a safe space designed to help you develop your skills in a judgment-free zone. The only prerequisite for yoga teacher training is the curiosity to learn more about yoga and yourself!
 • Can I take part if I am pregnant or menstruating?
  Yes. Many of the women taking the course have children, are pregnant or have just had a baby and have learned to adapt their practice accordingly. The priority is always to feel safe in your practice and make sure you are taking care of yourself and maintaining your capabilities every time you practice. You don't need a teacher's permission on how to practice and what you choose to do or refrain from doing. Some courses, especially those that teach how to stimulate acupressure points, have an impact on the fetus, and therefore my knowledge of the participant's pregnancy is required, so as not to accelerate the delivery, etc. Practicing yoga during your menstrual cycle is completely safe, regardless of the position.
 • What if I am not stretched?
  You don't have to be very fit or flexible to enjoy a teacher training course, become a great yoga teacher, and deepen your practice! Personally, my range of motion and body type prevent me from doing many yoga poses. The course is conducted in a friendly environment, without judgment or comparison to other participants. Every body is different and has a different range of motion, this will not be assessed in any way during the course.
 • Hypermobility
  Hypermobility is discussed in the context of the curriculum and specific asanas. Of course, it is not possible to give individual instruction to one student while training in a large group with a huge number of topics to cover. At each level of training, the course develops depth and understanding of how to safely teach yin yoga. Of course, depending on your reasons for performing hypermobility would largely determine what would be more appropriate for you as a personal practice, i.e. when and where to strengthen and stabilize, and when and how best to stretch. If it is a skeletal property in terms of your own natural ability to access a greater range of motion without pain or destabilization of your particular joint or joints, or a condition in your connective tissue or due to injury, it will largely determine your own best practices. This is a course on how to safely teach Yin Yoga and practice it safely, not a one-to-one teaching experience. It's important to realize that just because you don't have access to the range of movements you see in textbooks or other practitioners, doesn't mean you can't teach well. Sometimes teachers who are less stretched or those with the least mobility are the best teachers who communicate their experiences clearly.
 • Can I teach Yin yoga after completing the teacher training course?
  Read the course syllabus carefully, as well as testimonials from former participants, to see what other student teachers have been able to do after studying this curriculum. This may indicate their own confidence level to begin teaching. Some Yin Yoga student teachers may have 20 years of teaching yoga under their belt, but have never studied or practiced Yin Yoga, and everyone starts somewhere. In short, you will find the tools you learn in this course to provide a solid foundation for starting to teach Yin Yoga. No teacher can answer the question "Will I be able to teach well?" By law you can teach anything you choose. There is no legal requirement to obtain a Yin Yoga certification to teach it. There are many untrained teachers who teach Yin Yoga. Whether you do well depends on many factors. What teaching experience do you have and how many years have you been teaching and practicing? How regularly do you teach and practice? Do you have any yoga training or regular practice? Yoga is a skill that can take years to develop with consistent practice and may feel more natural when it becomes part of your daily routine. Most students experience good changes after the Yin course, which give them a strong motivation to continue practicing, due to their own internal changes, which are so strong that they see the benefits of the practice and therefore others can benefit from it too. Many said that the way the course was taught gave them the confidence to present the teachings to others very early on after leaving the course.
 • Can I take the course if I don't plan to teach after completing it?
  Yes, you can participate. If you are a yoga student with a strong interest in developing your yoga practice, you can take a course to deepen your knowledge and experience for your own professional and personal development. One of the many benefits of yoga teacher training is that you can use it to deepen your own practice. For example, going through this process can help you understand: More about the physiology and practice of yoga and its effects on your body. Ways to improve personal concentration, level of self-awareness and knowledge of the capabilities of your own body. For example, you may receive corrections on how to effectively use breathing techniques. This correction wouldn't typically be available in a regular yoga class, so you can immediately see how teacher training goes into the smallest details.
 • Czy mogę brać udział w sesjach na żywo, jeśli w moim otoczeniu jest głośno?
  Tak, możesz, musisz tylko upewnić się, że wyciszyłeś się na Zoomie, aby inni uczniowie nie byli rozpraszani przez dźwięki.
 • Jak otrzymam podręcznik do nauki?
  Wydrukowany egzemplarz otrzymasz pocztą.
 • What if I get sick during the course or come to the course with an injury that limits my range of movements?
  If you get injured or feel unwell during the course, you don't have to worry or provide any medical certificates because you don't have to participate in every practice, it's important that you attend and observe. This is something I make very clear in interactive sessions - that you only participate to the extent of your own safety and that this is always your responsibility as a diligent practitioner, whether online or in a classroom situation. No teacher can determine your level of pain during practice. You are not obligated to "do" the poses. You can learn in many ways that do not require physical movement. Real-time observation and dialogue provide other invaluable ways of learning. Many students have learned well enough when injured, sick, pregnant, breastfeeding, or recovering by seeing, being able to read, listen, and ask questions. If you become ill during the course, please notify the organizers, you may be required to wear a mask or move a safe distance from other participants.
 • Will I receive an invoice?
  Yes.

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie?

Napisz do mnie, a postaram się odpowiedzieć jak najszybciej

bottom of page